Jazykové korektury

Čeština

Šarmantní město Edinburgh

24. 04. 2012|autor: superadmin|počet přístupů: 18333

sekce: Testy / Pravopisná směska / Základní test

 
Pečlivě si pročtěte celý článek a u každého odstavce poté rozhodněte, skrývá-li jednu, dvě, anebo žádnou chybu.

Otázky k testu:

1)

Edinburgh je hlavní město Skotska a zároveň i jeho administrativní a kulturní centrum. Mimoto je ale také jedno z nejkrásnějších evropských měst a to nejen proto, že se rozprostírá na skalnatých kopcích na pobřeží moře. V Edinburghu vás okouzlí nejen dlážděné ulice, vkusně skloubená stará a moderní architektura a spousta atrakcí k návštěvě, ale také velkorysost a přívětivost šarmantních Skotů. Město je navíc zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a oproti Londýnu a dalším anglickým městům vás zde určitě mile překvapí klidnější a pomalejší tempo. Edinburgh ročně navštíví asi 13 miliónů turistů, kteří sem jezdí za památkami, kulturou, ale i nočním životem a nákupy.

Edinburgh

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/ipohkia/3121510184/sizes/z/in/photostream/
2)

V Edinburghu se rozhodně nebudete nudit, je zde spousta míst vhodných k návštěvě. Dominantou města je edinburský hrad, postaven na 135 m vysoké skále. Hrad nabízí nejen spoustu expozicí a muzeí, ale můžete zde spatřit například i skotské korunovační klenoty včetně známého Kamenu osudu. Navíc vám hradby poskytnou strategické místo na krásný pohled celého města. Když se vydáte od hradu po hlavní třídě Royal Mile, na které se nachází spousta barů, restaurací, ale také několik muzeí a pamětihodností, dostanete se k budově skotského parlamentu. Po cestě nezapomeňte navštívit katedrálu St. Giles, která je zajímavá pro svoji věž podpíranou pilíři. Pokud překypujete energií, vyběhněte na kopec Calton Hill. Jistě se vám zalíbí výhled, který spatříte z vrcholu kopce – kromě města na jedné straně uvidíte i moře na straně druhé. Nachází se zde také několik zajímavých staveb.
3)

V Edinburghu se nachází hned tři univerzity, včetně známé University of Edinburgh, která patří mezi nejlepší univerzity na světě. Díky zdejším univerzitám žije v Edinburghu víc než 62 000 studentů, kteří přispívají ke zdejší příjemné atmosféře. Právě díky nim má Edinburgh také vyhlášený noční život. V noci to ožije především v barech, hospodách a klubech v části starého města Grassmarket. Pokud ale hledáte levnější typické Skotské hospody a bary, vydejte se třeba do čtvrti Haymarket vzdálené asi 15 minut chůze od budovy parlamentu.
4)

Edinburgh každý rok navštíví také spousta mezinárodních studentů, kteří se sem vypraví na intenzivní kurz angličtiny. Nejen že se dopoledne učí angličtinu s rodilími mluvčími, také mají dostatek času na to, aby město pořádně prozkoumali. Pokud se do Edinburghu plánujete vypravit i vy, určitě tuto možnost také zvažte. Na poznání kouzla tohoto města totiž potřebujete víc, než jen pár dnů. Podrobnosti můžete najít na http://www.esl-jazykovky.cz.
5)

A kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu Edinburghu? Určitě v srpnu, když se zde odehrává Fringe Festival. Město během celého měsíce ožije, jelikož zde probíhají nejrůznější představení, divadelní akty a komedie a kromě pouličních hráčů zde vystupují i umělci z celého světa. Například v roce 2010 si lístek na edinburský Fringe koupili téměř 2 milióny lidí.

Edinburgh

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/peteker/6298532720/sizes/z/in/photostream/
 
 

Další testy v sekci:

Oblomov
Věty zachycené na skle chatu
Pravopisná (zeleninová) směska
Procvičování pravopisu
Dobře, nebo špatně?

Pokud chcete přispět do diskuze k tomuto testu, přihlaste se.
Pokud nejste dosud zaregistrováni, můžete tak provést v registraci.