Jazykové korektury

Čeština

Psaní čárek v článku III

11. 01. 2009|autor: superadmin|počet přístupů: 78330

sekce: Testy / Interpunkce - čárky v souvětí / Doplňování slov I

 

Rozhodněte, do kterých prázdných políček patří čárka. Tam, kde ji nepíšeme, ponechte prázdné pole.

V našem těle existuje pozoruhodný samoregulační mechanismus. V krvi kolují hlídači - receptory které si můžeme představit jako fotobuňky a ty neustále monitorují hladinu cukru v krvi. Když sníme čistý cukr hladina v krvi se rázem zvýší - hovoříme o hyperglykémii hlídači vyšlou zprávu do mozku (do ústředny) o vyšší hladině cukru a zde dochází ke zpracování informace. Ústředna vydá příkaz do buněk slinivky břišní aby se zvýšila produkce inzulinu a ten začal rychle cukr pálit najednou se uvolňuje hodně energie a tepla. Tato energie působí jen krátkou chvíli a poté dojde k vyčerpání cukru hladina klesne receptory začnou podávat do mozku informaci o nedostatku cukru. Mozek situaci analyzuje a vydá příkaz chuťovým buňkám aby začaly žádat o příjem cukru. Takže člověk pociťuje touhu po něčem sladkém a pokud si opět vezmeme sladkost celý proces se opakuje. Je-li tento proces každodenní pak to vede k vyčerpání zásob užitečných živin a navíc dochází ke zvyšování produkce inzulinu nad bezpečné hodnoty. To způsobuje nervozitu špatné zažívání a celkovou slabost.
zdroj: Earl Mindel  - Vitamínová bible

 
 

Další testy v sekci:

Doplňování čárek V
Čárky ve větách jednoduchých i v souvětí IV
Správné psaní čárek II
Psaní čárek ve větách

Diskuze k testu:

slinivka břišní|autor: anticestinar

já bych taky si rad zvetsil slinivku brisni, a to proto aby se mi zam vlezl muj mechyr!! kdyz drzim moc tak citim, ze je tak velkej ze se nejde dal zvetsovat a pokud na toto kouka divka tak se trochu poucila :)

 

Dobry večer|autor: pangranko

Ahoj, chtěl bich říct co k vám cítym. Jelykož sem v Čj hotně vispělí. Tak bich vám chtel nabýdnout nejakou fynancní podporu. Mám 8 rokú a sem moc bohatej. Jmenuju se Bořivoj Lupínek. Dejte vjedět na tel. čýslo 605 210 276 Zavolej!!!

 

Jednoduše řečeno...|autor: admin

...chybí nám tam označení třetí věty vedlejší. :) Třetí větou hlavní byla samozřejmě myšlena věta čtvrtá, zatímco 3VV chyběla. Díky.

 

Rozbor souvětí|autor: annas

Nesedí mně rozbor následující věty: Ústředna .....do buněk slinivky břišní, aby se zvýšila produkce inzulínu a ) ten začal cukr rychle pálit. 1.VH, aby 2.VV + (aby)3.VV - souřadně spojené 2 vedl. věty. Vy uvádíte 1.VH, 2.VV, 3. VH. Takže spojení 2 vět hlavních, mezi něž je vložena věta vedlejší, nedává smysl. Ústředna.....do buněk slinivky břišní, vložená věta, a ten začal rychle pálit. Kdyby šlo o 3. VH, musela by být za vloženou 2.VV čárka, ale správně ji tam nemáte.

 

Pokud chcete přispět do diskuze k tomuto testu, přihlaste se.
Pokud nejste dosud zaregistrováni, můžete tak provést v registraci.